A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján megtekinthetők az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjainak 2009-2010-es, kormány által már elfogadott akciótervei. A kormány széles körű partnerségi egyeztetést követően fogadta el jelenlegi formájukban a dokumentumokat, amelyekben már szerepelnek a gazdasági válság hatásai miatt szükségessé vált forrásátcsoportosítások, könnyítések.
A 2007-2013 közötti időszakra szóló Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként az egyes ágazatok és régiók fejlesztési céljait és irányait a fejlesztési tervhez hasonlóan hét évre szóló, úgynevezett "operatív programok" tartalmazzák. Ezeken az operatív programokon belül két évre szóló akciótervek rögzítik az egyes ágazatok konkrét feladatait, fejlesztéseit. A két évre szóló, ám évente felülvizsgálandó akciótervek tartalmazzák többek között azt, hogy az adott operatív program céljaihoz illeszkedve a következő kétéves időszakban milyen nagyobb "központi" fejlesztéseket, konkrét beruházásokat valósítanak meg nem pályázati úton uniós forrásból. Emellett az akciótervek tartalmazzák azt is, hogy az adott ágazati vagy regionális operatív program keretében milyen területeken és milyen konkrét célokra írnak ki uniós pályázatokat az elkövetkező hónapokban. Az akcióterveket a szakmai és a társadalmi partnerekkel folytatott egyeztetést követően a kormány fogadja el – mint ahogy tette azt az NFÜ honlapján most közzétett akciótervekkel is.
Az akciótervek egyenkénti elfogadását átlagosan 4 hétig tartó egyeztetési folyamat előzte meg. A különböző makrofórumok mellett – ezúttal is sokfajta szervezet képviselői – helyi önkormányzatok, érdekképviseleti, ágazati szakmai szervezeteket, a gazdasági, a tudományos és a civil szféra, egyházak vezetői – vettek részt és osztották meg véleményüket és konkrét javaslataikat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tervezőivel. Az egyeztetés során véleményt nyilvánító mintegy 250 szervezet összesen több mint 1300 konkrét javaslatot fogalmazott meg az operatív programok 61 társadalmi vitára bocsátott akciótervével kapcsolatban. A vélemények túlnyomó hányada az egyes prioritások, konstrukciók (a majdani pályázati kiírások) potenciális pályázói körének bővítését célozta, és sok partneri kérés, javaslat érkezett a támogatási arányok növelésére, a döntések és kifizetések gyorsítására, a bürokrácia csökkentésére, a támogatási feltételek könnyítésére is. A partnerségi egyeztetés eredményeként – a gazdasági válság kihívásait és az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések tapasztalatait is figyelembe véve – végrehajtott módosítások és forrás-átcsoportosítások legfőbb nyertesei a kis- és középvállalkozások, valamint a leginkább hátrányos helyzetű kistérségek lesznek.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján már letölthetők a Gazdaságfejlesztési, a Környezet és energia, a Végrehajtás, valamint a regionális operatív programok partnerségi javaslatokkal pontosított akciótervei. A kormány által már elfogadott, további akcióterveket folyamatosan töltjük fel az oldalra.