Bejelentkezés






Elfelejtett jelszó?

JoomlaStats Activation

Miért előnyös a távmunka a dolgozó számára? PDF Nyomtatás E-mail
2008. január 09.

A távmunka, mint új munkavégzési forma esetében is „kettőn áll a vásár”, a távmunkavállalón és a távmunkáltatón. A munkakultúraváltás részét képező foglalkoztatásról is akkor alkotunk valós képet, ha ismertetjük annak előnyeit és hátrányait mindkét résztvevő oldalára/oldaláról.

Sorozatunk következő részeiben az e területen szerzett közel egy éves gyakorlati tapasztalatainkat osztjuk meg Önökkel.

Miért előnyös számomra a távmunkás foglalkoztatás?

  1. Olyan új munkalehetőségre találtam, melyet a hátrányos helyzetű Kalocsai statisztikai térségből is (ahol a munkanélküliségi ráta több mint egy évtizede országos átlag feletti) el tudok végezni.
  2. A nyugdíjhoz közel álló életkoromnál fogva nem sok esélyem volt arra, hogy a szülővárosomban munkát találjak, hiszen a viszonylag kedvezőbb bérezésű és támogatott foglalkoztatású pályakezdő diplomás fiatalok is elvándorlásra kényszerülnek térségünkből munkahelyek hiánya miatt.
  3. Képzettségemnek és szakmai gyakorlatomnak megfelelő munkát végezhetek, továbbra is együttdolgozom a korábbi partnereim egy részével, ami megkönnyíti az együttműködést, már meglévő munkamódszerek alkalmazását teszi lehetővé.

Az 1-3 pontban foglalt előnyök neve a szakirodalomban – versenyelőny a munkaerőpiacon.

  1. A távmunka számomra olyan foglalkoztatási alternatíva, mely lehetőséget teremt a folyamatos otthoni (lakáson történő) munkavégzésre. Szükséges feltétel a belső motiváció és az önfegyelem, nagy önállóságot igényel és bizonyos fokú függetlenséget is jelent. A munkaidő a HBF Hungaricum Kft-nél is 8-16.30 között tart, ezért ebben az időtartamban folyamatosan dolgozom. Kivétel, ha a munkavégzés miatt vidékre kell utaznom (pl.: HEFOP monitoring, megbízóval a székhelyén történő tárgyalás, stb.).
  2. A szakirodalom szerint a távmunkafoglalkoztatás csökkenti stresszhelyzeteket, mivel kevesebb emberrel érintkezem a külső konfliktusok száma is csökken (pl.: „nem járok” munkába – így nem találkozom munkába menet és jövet senkivel, nem veszek részt a csúcsforgalomban), a távfoglalkoztatóm székhelytől való távolság miatt lényegesen kevesebb az azonnal megoldandó feladatom.
  3. Életmódváltozással jár együtt a távmunkavégzésem, hiszen közelebb vagyok idős, időnként ellátásra szoruló édesapámhoz, így ha szükséges a segítségem, elérhetőbb vagyok.
  4. Körülményeimet tekintve kényelmesebb végzem a munkám, magam határozom meg a szoba hőmérsékletét, a világítást, nem kell másik munkatárshoz alkalmazkodnom, nem kényszerülök más dohányfüstjének a szívására.
  5. Javul a munkám hatékonysága, mert a kapott feladatok sorrendjét a határidők ismeretében magam döntöm el. Lehetőség szerint a vidéki munkavégzési napokat úgy igyekszem meghatározni, hogy pl.: szerda reggel a piaci bevásárlást 8 óra előtt be tudjam fejezni.
  6. Azzal, hogy nem kell naponta munkába járnom, minimum fél órát takarítok meg, mely időt másra tudok fordítani. Ez az időmegtakarítás éves szinten 14 nyolcórás munkanapnak felel meg.
  7. A távmunkavállalótól kapott telefon és internet, skype használatához szükséges mikrofon révén folyamatosan elérhető vagyok, igény esetén be tudok kapcsolódni kecskeméti megbeszélésbe is. Mobil telefonon a lakóhelyemtől távol lévő munkavégzés esetén is elérhető vagyok nem csak a távmunkavállaló vezetői és dolgozói, de az ügyfelek számára is.
Utolsó frissítés ( 2008. január 09. )
 
< Előző   Következő >

Legfrisebb letöltések

FileÁgazati fókusz
FileVállalkozásfejlesztési kérdőív
FileGINOP pályázatok KKV-k számára
FileÉrték és élmény_Horváth Marianna.pdf
FileReformkor2.0_Kecskésné.pdf

Online felhasználók

 
 
Advertisement
Advertisement