A Dél-alföldi régióban problémát jelent, hogy a vállalkozások és egyéb szervezetek (pl.: kutatóintézetek, hatóságok, érdekvédelmi szervezetek) között kevés a valós, piaci alapú és sikeres együttműködés, továbbá a gazdasági szervezetek hálózatokba szerveződése sem jelentős. A prioritástengely kiemelt célja, hogy a régió jövedelemtermelő képességét javítsa. A fejlett gazdaságokban a növekedéshez jelentősen hozzájárulnak a vállalkozói és egyéb kapcsolódó szervezetek által alkotott együttműködések, elsősorban hálózatok és klaszterek formájában.
A klaszterek, hálózatok alakításának ösztönzésével eredményesen javítható a kis és közepes vállalkozások versenyképessége, nemzetközi piacokra való kijutásának feltétele. A konstrukció az Új Magyarország Fejlesztési Terv pólus programjának vállalkozásfejlesztési pillérének része, elősegíti a hazai klaszterek továbbfejlődését, innovációs tevékenységének és nemzetközi piaci jelenlétének növelését.
A pályázati konstrukció fejlesztései, kijelölt akcióterületekhez illeszkedve, 2 irányban kerültek meghatározásra. Az egyik fejlesztési irány akcióterülete a leromlott városi lakóterületek (hagyományos városi jellegű beépítés, szegregált lakóterület). A város peremterületei és a belváros között jellemző az épületállomány romlása. Ezeken a területeken az ingatlanok értéke alacsony, a leromlott fizikai környezet szociális problémákkal párosul. Egyes településrészeken az elszegényedés fékezi a gazdasági fejlődést és kedvezőtlenül hat a közbiztonságra. Az itt élő lakosság túlnyomó többségét alacsony jövedelmű nyugdíjasok, munkanélküliek, többszörösen hátrányos helyzetű csoportok (például romák) teszik ki.
A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 2007-2008. évekre összesen 590 millió Forint. Az induló és fejlődő klaszterek közötti indikatív forrásfelosztás a következő:
- Induló klaszterek fejlesztésére szánt forrás nagysága 390 millió Forint;
- Fejlődő klaszterek fejlesztésére szánt forrás nagysága 200 millió Forint.
A pályázati kiírás forrását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Köztársaság költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.