A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások gyorsításának és egyszerűsítésének jogszabályi alapját egy 2006-os törvény jelenti. (2006. évi LIII Tv). A speciális igényeknek megfelelően a törvény felhatalmazza a Kormányt, hogy a nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű, fontos gazdasági és társadalmi igényt kielégítő beruházások esetén rendeletekkel segítse a gyorsabb eljárást.
Az Európai Unió segítségével megvalósuló nagyberuházások Magyarország fejlődése szempontjából különleges jelentőségűek. Ezek csúszása vagy esetleges elmaradása komoly veszteséget jelentene az egész országnak. A jelenlegi jogszabályi környezet és joggyakorlat lehetőséget teremt a késlekedésre, ezért a Kormány széles körű változtatásokat tervez. Cél a bürokratikus folyamatok egyszerűsítése és az ügyintézés gyorsítása.
Nemzetgazdasági szempont, hogy a kiemelt építési beruházások gyorsan, szakszerűen és jogszerűen valósuljanak meg. A probléma mihamarabbi megoldása érdekében a szakértőkkel és társadalmi partnerekkel folytatott alapos egyeztetés után a Kormány „gyorsító csomag” elfogadását határozta el. Az intézkedési terv megkönnyíti a hazai beruházók helyzetét, és hozzájárul a magyar vállalkozások megerősödéséhez.
Ennek érdekében a Kormány hatékony és ellenőrizhető lépéseket tervez az alábbi módon:
- több mint 30 jogszabály módosítása és megalkotása,
- beruházások nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánítása,
- egyedi útvonaltervek készítése a kiemelt projektekhez, illetve azok betartatása,
- egyeztetés az érdekképviseletekkel.
A beruházások előkészítésének gyorsítása érdekében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a kiemelt beruházásokat folyamatosan a Kormány elé viszi. Ennek első lépéseként a Kormány 32 fejlesztést minősített nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek.
A többi között:
- útépítési beruházások (pl. M0, M4, M7, M43 és a kiemelt főutak egyes szakaszait),
- vasútépítési beruházások (pl. kiemelt vasútvonalak, budapesti elővárosi vasútvonalak),
- a záhonyi térség közlekedési infrastruktúrájának fejlesztését célzó beruházások,
- Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programhoz kapcsolódó kulcsberuházások,
- a Budai Palota kulturális, turisztikai fejlesztését célzó beruházások.
A gyorsítást célzó lépések kidolgozására alapos előkészítés és szakmai egyeztetés után, pontos menetrend szerint kerül sor. Ennek keretében a Kormány egyszerűsíteni kívánja a beruházások előkészítésének menetét, valamint gyorsítani kívánja az engedélyezési eljárásokat.
Kormányzati szándék, hogy a beruházások előkészítésének megkönnyítése érdekében:
· Egyszerűsödjön a területrendezési és településrendezési eljárások folyamata,
· Könnyebbé váljon a beruházások helyszíneinek kijelölése.
· Felgyorsuljon és egyszerűsödjön a kiemelt közérdekű beruházásokhoz kijelölt területek kisajátításának folyamata.
· A beruházás tervezői munka gyorsabbá tétele érdekében megvizsgáljuk a tervpályázati és tervtanácsi eljárások összevonásának lehetőségét.
Az engedélyezési eljárások esetén egyszerűsíteni kívánjuk:
· A kiemelt beruházások engedélyezését, amellyel hatékonyabb együttműködést kívánunk kialakítani az engedélyezésben érintett szakhatóságok között.
· A Kormány tervében szerepel, hogy építésügyi igazgatási szakértő bevonása esetén a beruházók az építési engedélyt gyorsított eljárásban szerezhessék meg.
· További lényeges kérdés a környezetvédelmi engedélyezés folyamatának a felülvizsgálata.
· Már középtávon fontos cél a minél teljesebb körű egyablakos, illetve elektronikus ügyintézés bevezetése az építési hatósági eljárásokban.
Ezen túlmenően, a közeljövőben módosítás várható a közbeszerzési törvényben. A Kormány csökkenteni kívánja a lehetséges eljárások számát és átfutási idejét. Átlagosan mintegy harmadával rövidülhet az eljárás időigénye, amellyel jelentősen egyszerűsödne és felgyorsulna a közbeszerzés folyamata.
A csomag első elemeként a Kormány már március 12-ei ülésén elfogadta azokat a jogszabály változtatásokat, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy rendelkezésre álljon a beruházások megvalósításához szükséges mérnöki tudás és a kivitelezők által igényelt szakképzett munkaerő. Ennek érdekében 4 építésügyi jogszabály módosult. Így az építkezésekhez kapcsolódó tervezői és felügyelő mérnöki tevékenységet mostantól - bizonyos feltételek megléte esetén - jogi személyiségű vállalkozások is elláthatják. Lehetővé vált, hogy az EU tagországok mérnökei ideiglenes jelleggel - ha letelepedni egyébként nem kívánnak – szakmájukat állandó kamarai tagság nélkül is gyakorolhassák Magyarországon.
A tavasz folyamán a szociális és munkaügyi miniszter előterjesztést készít a Kormány részére a beruházások munkaerőigényének kielégítése érdekében megtehető lépésekről, beleértve a közmunka programok kiterjesztését, a munkanélküliek átképzését és az építőipari szakképzési rendszer fejlesztését.
A tervezett lépések érintik mind a projekt-előkészítés, mind az engedélyezés, mind a közbeszerzés, mind a kivitelezés szakaszait. A tervezett intézkedésekre 4 ütemben kerül sor, a Kormány várhatóan 2008. június végéig meghozza a szükséges döntéseket. A jogszabályok módosításakor és a rendeletek megalkotásakor elsőrendű szempont olyan garanciák megteremtése, amelyek biztosítják a beruházások jogszerű és szakszerű megvalósítását. A széles körű szakmai konszenzuson alapuló gyorsító csomag hatására már 2008 második felében felgyorsulhat a beruházások megvalósítása.